Więcej informacji

Czytaj całość
ekologia w transporcie

Ekologia w transporcie

Głównym wyzwaniem wobec współczesnych firm transportowych jest ich zrównoważony rozwój, który nie będzie negatywnie wpływał na środowisko naturalne. Jest to zadanie trudne do spełniania, ponieważ proces wymiany dóbr i usług charakteryzuje się dużym wydzielaniem gazów cieplarnianych. Rozwiązaniem tego problemu jest mądrze zaplanowana, proekologiczna strategia, która znacząco zredukuje niekorzystny wpływ transportu na środowisko.

Zielony łańcuch dostaw

Istotą zielonego łańcucha dostaw jest optymalizacja wszystkich procesów logistycznych, aby były przyjazne środowisku naturalnemu. Głównym celem idei zielonego łańcucha dostaw jest więc znaczna redukcja wytwarzania gazów cieplarnianych oraz mniejsze zużycie zasobów naturalnych, takich jak woda czy energia. Dostosowanie się do tych zaleceń wymaga od firm transportowych dużego zaangażowania i zaparcia w działaniach, jednak pozytywne skutki są tego warte.

Jakie są kluczowe elementy zielonego łańcucha dostaw?

– optymalizacja pokonywanych tras, odpowiednie dobieranie pojazdów do tras czy redukcja pustych przejazdów zminimalizuje emisję dwutlenku węgla
– odpowiedni dobór dostawców i integracja łańcucha dostaw
– odpowiedzialnie nakreślony plan dotyczący transportu i magazynowania dóbr
– zminimalizowanie zużycia zasobów naturalnych oraz energii
– działania edukacyjne skierowanie do kontrahentów oraz klientów
– automatyzacja floty transportowej

Logistyka zwrotna

Za wprowadzanie ekologicznych rozwiązań do logistyki i transportu odpowiada logistyka zwrotna. Jej głównym celem jest zmniejszenie wpływu transportu na środowisko naturalne. Cel ten chce osiągnąć poprzez szereg działań, takich jak recykling, przywracanie towarów oraz ich refreshing, zmniejszenie nadwyżki towarów w magazynie i zwrotów od klientów, a także zarządzanie odpadami niebezpiecznymi.
Wszystkie te działania mają pozytywnie wpłynąć na naszą planetę – od wybudowania ekologicznego magazynu, poprzez zdecydowanie się na ekologiczne opakowania lub zredukowanie ilości utylizowanych towarów.

Istnieje wiele wariantów działania proekologicznego, które możemy wdrożyć do naszych standardowych planów transportowych. Co więcej, trend ekologiczny będzie rósł wraz ze świadomością społeczną oraz działaniami rządów i organizacji pozarządowych. R4Y jest otwarty na wszelkie działania, które pozytywnie wpłyną na środowisko naturalne. Uważamy, że ochrona naszej planety jest jednym z głównych zadań współczesnych firm transportowych. Dlatego też stale monitorujemy najnowocześniejsze rozwiązania wprowadzane w naszej branży, które zredukują wydzielanie szkodliwych gazów emisyjnych. Ekologia jest naprawdę ważna i nie należy jej ignorować.

POST COMMENT

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.