Więcej informacji

Czytaj całość

JAK NOWE TECHNOLOGIE WPŁYWAJĄ NA BRANŻĘ LOGISTYCZNĄ

Rok 2020 zmienił wszystko: nasze perspektywy, podejście do procesów biznesowych, szybkość nowych decyzji. To, co kiedyś było 5-letnią strategią rozwoju, teraz stało się koniecznością dla przetrwania na rynku.

Pandemia i blokada doprowadziły do ​​poważnej recesji, która jednak nie dotknęła w równym stopniu sektorów gospodarki. Szczególnie sfery technologii i handlu elektronicznego stały się głównymi beneficjentami obecnej sytuacji. W której to świat bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje rozwiązań technologicznych w zakresie handlu elektronicznego i płatności, komunikacji zdalnej, ochrony danych, elektronicznego zarządzania dokumentami itp.

W 2021 roku można oczekiwać, że małe firmy jeszcze bardziej zaangażują się w szybko rozwijającą się arenę międzynarodowego handlu elektronicznego.

Analogicznie jak w teorii Darwina, przetrwają najsilniejsi. Każdy, komu udało się zaoszczędzić przez ostatnie lata i nie obciążył się znaczącymi zobowiązaniami, teraz na pewno spojrzy na możliwość zwiększenia udziału w rynku.

Nastąpi seria upadłości, fuzji i przejęć.

Oprócz cyfryzacji, rozwoju technologii w 2021 roku trend ulepszania segmentacji łańcuchów dostaw, ich przejrzystości, zorientowania biznesu na klienta, zwiększania stabilności i dynamizmu będzie nieustannie kontynuowany.

Zdalne zarządzanie firmami – wirtualne środowiska pracy

Koronawirus, który wielu zaskoczył, doprowadził firmy do masowego przenoszenia pracowników do pracy zdalnej. Na pierwszym etapie wydawało się, że nie potrwa to długo. Jednak wyniki roku 2020 przekonująco dowiodły, że nie ma pewności, jak długo potrwa pandemia. Znaczna część pracowników nadal przebywa w domu, a wielu z nich planuje w tym roku zachować możliwość pracy zdalnej.

Zapotrzebowanie na systemy zdalnego dostępu do korporacyjnych zasobów IT, bezpieczeństwa, organizacji współpracy i zwiększonej produktywności pracy zdalnej będzie tylko rosło. Jednocześnie doprowadzi to do wzrostu poziomu cyfryzacji w większości obszarów działalności firmy.

W R4Y wielu pracowników pracuje zdalnie, pamiętamy jak ważne jest słuchanie, co mówią pracownicy i odpowiadanie na ich pytania, oczekiwania czy frustracje. Spotkania online zachęcają do burz mózgów, obecna sytuacja uczy nas cierpliwości. Stawiamy na komunikację i doceniamy starania.

5G

Rok 2020 był trudnym rokiem dla IT i transformacji cyfrowej. Dystans społeczny i środki ograniczające zagroziły ciągłości działania. Technologie pracy zdalnej, wprowadzenie technologii chmurowych i usług online okazały się kluczowymi atutami nie tylko dla infrastruktury przedsiębiorstw, ale także dla funkcjonowania niektórych sektorów gospodarki. Jednak w wyniku pośpiesznej realizacji wielu inicjatyw informatycznych przedsiębiorstwa stają teraz przed zupełnie nowymi wyzwaniami.

W radzeniu sobie z nimi muszą przede wszystkim skupić się nie na przetrwaniu, ale na optymalizacji inwestycji IT, ochronie przed cyberzagrożeniami i wdrażaniu projektów transformacji cyfrowej w sposób odzwierciedlający realia stale zmieniającego się nowoczesnego miejsca pracy. Pomimo ograniczonych budżetów z powodu pandemii rozwój IT nie może stracić konkurencyjności. Wielu obserwatorów rynku uważa, że ​​w tym roku biznes będzie stopniowo wracał do optymalizacji i wzrostu.

5G oferuje ogromne możliwości dla firm we wszystkich sektorach gospodarki, które chcą rozszerzyć swoje możliwości cyfrowe. Wysoka przepustowość otwiera drzwi do analizy danych w czasie rzeczywistym i sztucznej inteligencji dla sprzedawców detalicznych i firm świadczących usługi finansowe, aby oferować klientom spersonalizowane doświadczenia. Takie rozwiązania znajdą zastosowanie w produkcji i świadczeniu usług transportowych – szybkie zbieranie informacji i zmodernizowany IoT zapewni lepszą realizację usług.

Środowisko pracy ulegnie zmianie

W tym roku związek między IT a miejscem pracy będzie ewoluował. Zeszłoroczna migracja do pracy zdalnej była jedną z największych zmian zawodowych.  Obecnie ponad 80% globalnej siły roboczej nie planuje pracować w biurze w pełnym wymiarze godzin, co stawia nowe wyzwania dla CIO.

Jednocześnie stwarza to nowe wyzwanie dla organizacji, które muszą uczynić biuro bardziej atrakcyjnym miejscem pracy. Firmy przejdą w kierunku hybrydowego modelu biznesowego.

Firmy będą bardziej aktywne w kwestiach cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo ma coraz większe znaczenie w szybko zmieniającym się świecie. Ponieważ firmy nadal migrują swoich pracowników do zdalnego modelu operacyjnego, liczba urządzeń poza bezpiecznym obwodem sieci korporacyjnej będzie rosła. Najprawdopodobniej oznacza to, że przedsiębiorstwa będą celem ataków cyberprzestępczych. Liczba wykrytych cyberataków wzrosła w zeszłym roku o 23%, ale wielu ekspertów twierdzi, że liczba ta jest zaniżona.

To po raz kolejny uświadamia jak nieznane terytoria cyfrowe otwierają nowe punkty dostępu i luki w zabezpieczeniach.

W tym roku firmy zainwestują ogromne pieniądze w produkty do automatyzacji i bezpieczeństwa oparte na sztucznej inteligencji, aby pomóc przeciwdziałać stale zmieniającym się zagrożeniom, z którymi obecnie się borykają.

Rozwój AI

Według analityków z Frost & Sullivan, rynek technologii sztucznej inteligencji będzie rósł w najbliższych latach średnio o 31% rocznie. Do 2022 r. Jego wolumen może osiągnąć 52,5 mld USD, a wprowadzenie technologii sztucznej inteligencji zwiększy światowy rynek towarów i usług o 15,7 bln USD w ciągu najbliższych 10 lat. Lista głównych aplikacji AI obejmuje opiekę zdrowotną, bezpieczeństwo informacji i technologie informacyjne, finanse, motoryzację i rozrywkę. Technologie te będą miały również istotny wpływ na rozwój handlu detalicznego, energetyki i przemysłu obronnego. Inteligentne technologie napędzają rozwój robotyki, kognitywnych, neuromorficznych, kwantowych i wielkoskalowych komputerów.

W ostatnich latach sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe (ML) znacznie poprawiły sposób transportu, przechowywania i śledzenia towarów na całym świecie.

Oczekuje się, że sztuczna inteligencja będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w obszarach automatyzacji, planowania łańcucha dostaw i pomocy maszynowej. W w tym rzeczywistości rozszerzonej (AR).

Rzeczywistość rozszerzona to wysoce wizualna, interaktywna metoda prezentacji istotnych informacji cyfrowych w kontekście środowiska fizycznego. Ta technologia łączy się z pracownikami i poprawia wyniki biznesowe.

W tym roku sztuczna inteligencja będzie miała zasadnicze znaczenie dla szybko rozwijającego się globalnego przepływu towarów w handlu elektronicznym. W tym światowej dystrybucji szczepionek COVID-19 i środków ochrony indywidualnej.

Robotyka

Obecnie robotyka ma potencjał dorównania lub przewyższania ludzkich możliwości, wprowadzając w życie inteligentną automatyzację. W 2021 r. Możemy spodziewać się dalszych postępów, ponieważ sztuczna inteligencja szybko poszerza granice robotyki dzięki ulepszonemu sprzętowi i nowemu oprogramowaniu.

Dzisiejszymi i jutrzejszymi środkami transportu są roboty – inteligentne zautomatyzowane pojazdy wyposażone w lasery, GPS i inne technologie. Zdolne do samodzielnego prowadzenia pojazdu i latania.

Interakcja grup robotów i ludzi. Bezzałogowe systemy zarządzania ruchem. Aby uniknąć wypadków, roboty transportowe muszą mieć kanał komunikacji zarówno z ludźmi, jak i między sobą.
25 października 2017 r. W niemieckiej Bawarii po raz pierwszy z powodzeniem wyjechał w trasę 15-osobowy elektryczny bezzałogowy pojazd. Wyprodukowany przez francuskie startupy EasyMile i Deutsche Bahn (DB).

Miasta takie jak Paryż, Las Vegas, Tokio i Dubaj posiadają podobne pojazdy wieloosobowe są na ulicach. W międzyczasie w Singapurze poszli o krok dalej, budując całe miasto, aby pomóc w testowaniu i rozwijaniu technologii robotów transportowych.

Automatyzacja transportu ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa, niezawodności i wydajności. Podczas gdy popyt na kierowców i pilotów spadnie, pojawią się nowe role w kontroli i zarządzaniu. Aby jednak można było odczuć pełny wpływ, konieczna będzie zmiana infrastruktury, przepisów i postaw.

POST COMMENT

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.