Więcej informacji

Czytaj całość

Brexit to groźba zmiany prawa transportowego. Jak będzie naprawdę?

Route4U to firma spedycyjna, która oferuje szeroką gamę usług transportowych na terenie UE, Skandynawii, Państw WNP, Turcji i w krajach ościennych. To zrozumiałe, że dostosowujemy się do prawa panującego w poszczególnych krajach.

Problem zaczyna się wtedy, gdy przepisy nie są jasne lub jeszcze nie są ustalone. Takim właśnie problemem stają się niejasności spowodowane Brexit’ em.

Dla tych, którzy jeszcze nie spotkali się z tym zagadnieniem, wyjaśniamy.

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest dyskutowane od kilku lat, a proces trwa już od czerwca 2016 roku. Na tym etapie ostateczna data opuszczenia przewidziana jest na 31 października 2019 roku. Dla międzynarodowych firm transportowych jest to nie lada wyzwanie, by dostosować się do takich warunków. Zwłaszcza, że Brexit jest wielką enigmą, w której nikt nie może jasno powiedzieć jakiego losu doczeka się spedycja. Przewóz rzeczy do Wielkiej Brytanii może okazać się trudniejszy niż dotychczas. A to nie koniec konsekwencji, które są przewidywane. Spadek wartości funta, przywrócenie kontroli celnej to tylko wierzchołek góry lodowej. Co udało nam się ustalić?

Przewoźnicy międzynarodowi towarów unijnych do Wielkiej Brytanii będą musieli wypełnić pewne formalności. Trzeba będzie posiadać specjalne uprawnienia na przewóz towarów poza obszar UE, a kierowcy będą musieli mieć przy sobie aktualne dokumenty transportowe. Co więcej, firmy, które importują towary z kraju spoza Unii, muszą samodzielnie złożyć zgłoszenie celne.

Z racji tego, że wyjście Anglii z Unii Europejskiej może odbyć się na dwa sposoby, przewidziane są dwa scenariusze. W pierwszym z nich, mowa jest o niezmiennym prawie w trakcie okresu przejściowego, w przypadku wyjścia zgodnie z porozumieniem. Drugą opcją jest „wyjście bezumowne”, w którym prawo Unii Europejskiej przestaje mieć zastosowanie.

Jak podaje serwis polskiego rządu na swojej stronie internetowej www.gov.pl, aby połączenia transportowe nie zostały przerwane, przedstawiony został wniosek legislacyjny, w którym to kraje z UE, mogą transportować swoje towary do Królestwa Wielkiej Brytanii za pomocą licencji wspólnotowej wydanej na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.

Niezależnie od werdyktu, nasza firma transportowa dołoży wszelkich starań, aby nasze przewozy międzynarodowe pozostały niezmienne, a produkty były dostarczane bez przeszkód.

Zapoznaj się z krótką ankietą, dotyczącą Brexitu, skierowaną dla przedsiębiorcy. W niej znajdziesz cenne informacje związane z tym tematem.

https://www.surveygizmo.eu/s3/90121407/Brexit-Transport

POST COMMENT

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.