Więcej informacji

Czytaj całość

Ładunki ponadgabarytowe

Ładunki ponadgabarytowe wymagają szczególnego zaplanowania logistycznego. Wynika to z tego, że przewożone przedmioty przekraczają swoją wagą (>42 tony) lub rozmiarem (>16,5 m długości, 2,5 m szerokości, 4 m wysokości) dopuszczalne normy prawne dotyczące poruszania się po drogach krajowych lub międzynarodowych. Do takiego rodzaju towarów możemy zaliczyć m.in.: ciężki sprzęt budowlany, konstrukcje stalowe, maszyny rolnicze, hale i magazyny, przęsła mostów.

Zorganizowanie takiej dostawy jest nie lada wyzwaniem logistycznym, które wymaga:

  • Dysponowania odpowiednimi pozwoleniami i kadrą pracowniczą
  • Odpowiedniego pojazdu przystosowanego do takiego rodzaju ładunków. Musi posiadać naczepy i platformy niskopodwoziowe. Mogą być to również wagony i platformy kolejowe, statki czy samoloty.
  • Dokładnego zaplanowania trasy przejazdu – musimy wziąć pod uwagę czy na danej trasie znajdują się znaki i słupy, oraz jaki jest maksymalny nacisk pojazdu na nawierzchnię, występowanie przeszkód komunikacyjnych czy szerokość dróg.
  • Zezwoleń na przejazd – ich koszt jest ustalany indywidualnie na podstawie długości trasy oraz przekroczonych wymiarów

Jak już wspomnieliśmy wyżej, cena zezwolenia zależy również od wymiarów danego ładunku. Wyróżniamy ich następujące typy:

  • Ponadnormatywne – dany towar przekracza nieznacznie dozwolone wymiary. Ich przewożenie nie wymaga szczególnych pozwoleń.
  • Długie – są to wszystkie ładunki, które swoją długością znacząco przekraczają dopuszczalne normy. Mogą dochodzić nawet do 60 m długości.
  • Wielkogabarytowe – charakteryzują się stosunkowo niewielką masą w porównaniu z ich rozmiarem.
  • Ciężkie – ich specyfiką jest masywność oraz bardzo często duże gabaryty. Ich waga może dochodzić do 200 ton.

W Polsce istnieje bardzo dużo ograniczeń dotyczących przewozów ładunków ponadgabarytowych. Przede wszystkim, infrastruktura drogowa nie zawsze budowana jest w przemyślany sposób. Ilość rond oraz znaków drogowych jest wyzwaniem dla firm, które koordynują przewóz takich ładunków. Dodatkowo, w wielu miejscach stan nawierzchni jest nie najlepszy. Co więcej, uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń jest bardzo czasochłonne i problematyczne. To właśnie z powodu urzędowych formalności wiele transportów notuje opóźnienia.

Wielkość ładunków ponadgabarytowych tak naprawdę nie stanowi ograniczenia, zwłaszcza dla naszej firmy. Specjalizujemy się w przewozie takich towarów i już z niejedną przeszkodą sobie świetnie poradziliśmy. Oferujemy fachową wiedzę oraz odpowiedni sprzęt. Realizujemy nawet najbardziej wymagające zlecenia. Dlatego też, jeżeli w najbliższym czasie planujesz przewóz ładunków ponadgabarytowych, to zapraszamy do kontaktu.

POST COMMENT

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.