Więcej informacji

Czytaj całość

Hulajnogi elektryczne – transport, cło, przepisy.

Hulajnogi elektryczne stały się międzynarodowym fenomenem, ich popularność rośnie lawinowo. W nadchodzących latach staną się jeszcze bardziej popularne.

Dlaczego?

 • są dobre na krótkie podróże,
 • hulajnogi są wygodne i bezproblemowe,
 • są przyjazne dla środowiska,
 • to świetna inwestycja,
 • są fajne a zarazem nostalgiczno- romantyczne.

Hulajnogi to ekscytujące sposoby poruszania się, ich lekkie, składane ramy sprawiają, że są bardziej przenośne niż rowery i stanowią doskonałe uzupełnienie transportu publicznego. Są idealnym zamiennikiem samochodu i oferują rozwiązanie dla zatłoczonych ulic i zanieczyszczenia powietrza. W ostatnich miesiącach dynamicznie wzrósł ich import – szczególnie z Chin. Nasza firma zajmuje się transportem morskim, kolejowym, lotniczym i drogowym. Pomagamy dostawcom i operatorom obsługującym biznes związany z hulajnogami, pomagamy w imporcie hulajnóg i ich części zamiennych.

Jeżeli masz w planach zakup hulajnogi być może nurtują Cię poniższe pytania:

Czy hulajnogi elektryczne są bezpieczne?

Pandemia spowodowała zawieszenie prac nad ustanowieniem przepisów nt. hulajnóg elektrycznych a jednocześnie wpłynęła na popyt na hulajnogi. Zakaz poruszania się nie obejmuje korzystania z hulajnóg elektrycznych, o ile korzysta się z maseczek, rękawiczek i zachowuje się odpowiedni dystans pomiędzy innymi uczestnikami ruchu.

Gdzie można jeździć na hulajnodze elektrycznej?

 • po prywatnych posesjach;
 • w lesie;
 • po chodniku;
 • w parku;
 • poboczem drogi, gdy nie ma chodnika;
 • w miejscach nieobjętych zakazem.

Jadąc na hulajnodze po drodze dla rowerów i pieszych, kierujący jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca oraz pierwszeństwa pieszym. Jeśli kierujący hulajnogą elektryczną doprowadzi do kolizji, będzie traktowany jak rowerzysta, nie jak pieszy.

Jak prawo reguluje kwestię poruszania się hulajnogami? 

Bez wątpienia prawo drogowe w Polsce jest bardzo niejasne w kontekście hulajnóg elektrycznych, bo nie reguluje ich żadnymi przepisami. Hulajnoga nie jest zdefiniowana przez kodeks drogowy. Zgodnie z orzecznictwem hulajnodze elektrycznej najbliżej jest w tej chwili do motoroweru z silnikiem elektrycznym. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekty noweli prawa o ruchu drogowym, a także ustawy, które regulują zasady poruszania się urządzeń transportu osobistego po drogach publicznych. Dotyczy to m.in. hulajnóg i deskorolek elektrycznych. W świetle nowego prawa będą one traktowane tak jak rower. Jednoślady nie mogą być szersze niż 90 cm i dłuższe niż 125 centymetrów. Muszą mieć też konstrukcyjnie ograniczoną maksymalną prędkość do 25 km/h i posiadać napęd elektryczny (akumulator).

Założenia nowych przepisów:

 • Urządzenia Transportu Osobistego (UTO) będą traktowane jak rowery,
 • będą mogły jeździć z prędkością maksymalną 25 km/h po jezdni i po drodze dla rowerów,
 • w strefie zamieszkania są obowiązane zwolnić do 20 km/h,
 • chodnik to nie jest domyślne miejsce elektrycznej hulajnogi – można nim jechać, jeśli nie ma wyznaczonej drogi lub pasa dla rowerów, a dopuszczalna prędkość dla samochodów wynosi ponad 30 km/h. Gdy dopuszczalna prędkość jest równa lub niższa niż 30 km/h, a drogi dla rowerów nie ma, trzeba jechać jezdnią
 • poza obszarem zabudowanym, UTO można jechać tylko po drodze dla rowerów. Jeśli jej albo chodnika brak, a samochody mogą poruszać się ponad 30 km/h, jechać UTO nie wolno,
 • UTO są jednoosobowe, nie wolno jeździć na nich z dzieckiem ani drugą osobą dorosłą, ponadto przyczepki też nie wolno ciągnąć, a przewóz ładunków również jest niedozwolony
 • na UTO nie mogą jeździć dzieci poniżej 10 roku życia, za wyjątkiem strefy zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej,
 • za lekceważenie pieszych na drodze można dostać wysoką grzywnę, nawet do 5 000 zł, zgodnie ze zmodyfikowanym Kodeksem wykroczeń.

Konkludując nie ma podanej dokładnej daty wejścia przepisów w życie. Projekt ustawy dotyczący UTO trafił do konsultacji, które prowadzone były do 15 czerwca 2020 roku.

Ile wynosi cło na hulajnogę?

Cło jest niezwykle istotne w przypadku importu z Chin, dlatego, że ma duży wpływ na cenę końcową produktu jaki chcemy sprowadzić. W przypadku roweru bezsilnikowego cło antydumpingowe wynosi ok. 48%. Dlatego warto wcześniej ustalić jak wysokość cła wpłynie na nasz zakup.

Kod celny na hulajnogę elektryczną to: 8711900000, z systemu ISZTAR dowiadujemy się, że cło na hulajnogę to 6%.

Aby obliczyć transport z Chin potrzebujemy: objętość 1 paczki z hulajnogą – musimy znać ilość i wymiary opakowania podane przez producenta.

Jaki jest akumulator w hulajnodze elektrycznej i jak wygląda jego transport?

W hulajnogach są akumulatory kwasowo-ołowiowe i mają one symbol UN 2794, UN 2795, UN 2800.

Konwencja ADR zawiera przepis szczególny 598, który dotyczy przewozu akumulatorów:

Następujące przedmioty nie podlegają przepisom ADR:
(a) akumulatory nowe, jeżeli:
– są zamocowane w taki sposób, że nie mogą zsunąć się, upaść lub ulec uszkodzeniu; są umieszczone w urządzeniach przewozowych, o ile nie są odpowiednio spiętrzone np. na paletach;
– nie mają na zewnętrznych powierzchniach pozostałości materiałów kwaśnych lub alkalicznych;
– są zabezpieczone przed zwarciem.

Więcej o ADR na naszym blogu: https://www.route4u.eu/transport-materialow-niebezpiecznych-adr/

Szał na hulajnogi nie mija. Import kompletnych hulajnóg, czy części składowych do nich jak: baterii, silników, akumulatorów z Chin kosztuje relatywnie niewiele – w rezultacie klienci zlecają transport hulajnóg i ich części zamiennych np. akumulatorów, silników z całego świata. Jako firma spedycyjna zajmujemy się organizacją transportu drogowego, kolejowego, lotniczego i morskiego od producenta po „drzwi odbiorcy” włącznie ze wspomnianą obsługą celną, magazynowaniem i przepakowywaniem. Twoje towary docierają bezpiecznie i na czas do miejsc docelowych.

Hulajnoga, mimo, że wzbudza kontrowersje to mimo wszystko dobra alternatywa dla samochodu, zwłaszcza w mieście, dlatego warto przemyśleć ich zakup.

POST COMMENT

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.