Więcej informacji

Czytaj całość

E-kontrola już ruszyła. Warszawa stawia na innowacyjność.

Od 7 stycznia 2020 roku Warszawa posiada nowe narzędzie do kontrolowania kierowców niepłacących za parking w SPPN, czyli w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. E-kontrola, bo tak właśnie nazywa się cała inicjatywa, zwiększa efektywność działań weryfikacyjnych właśnie w takich obszarach. Jak przekonuje Wydział Komunikacji Społecznej Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, system e-kontroli osiąga skuteczność porównywalną z kilkoma patrolami pieszymi. Szacuje się, że w ciągu 10 minut metoda ta może sprawdzić około ćwierć tysiąca samochodów. W założeniach, e-kontrola zminimalizuje liczbę osób ryzykujących nieuiszczaniem opłat postojowych, a dodatkowo wspomoże szybszą rotację pojazdów na miejscach parkingowych. Co więcej, w przyszłości system ten ma pozwolić na rezygnację z papierowych biletów wkładanych za szybę pojazdu.

Jak działa kontrola?

Dwa elektryczne auta marki Nissan wyposażone w zestaw kamer i czujników umieszczonych na dachu pojazdu monitorują płatność za postój. Kamery skanują numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w SPPN i przekazują te dane do bazy Zarządu Dróg Miejskich. Następuje tam weryfikacja wniesionej (albo nie) opłaty za pojazd. Kontrola jest wykonywana dwukrotnie, w małym odstępie czasu, aby wyeliminować pomyłki lub pojazdy, których kierowca właśnie idzie do parkomatu. W procesie weryfikacyjnym system komputerowy podaje tylko te numery pojazdów, które nie zostały opłacone podczas dwukrotnej kontroli. Do kierowców, którzy nie zapłacili za miejsce parkingowe, wysyłane jest automatycznie wygenerowane wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej. Pozostałe numery rejestracyjne pojazdów, których kierowcy wnieśli opłaty za postój (również za pomocą aplikacji mobilnej) lub mają abonament, są automatycznie kasowane. Po całym procesie weryfikacyjnym, dokumenty zostają wysyłane także tradycyjną pocztą. Aby uniknąć utrudnień w ruchu spowodowanym przez manewry samochodu kontrolującego w miejscach trudno dostępnych dla pojazdów nadal będą odbywały się piesze patrole.

Bardzo ważne jest to, że system pozwala na zachowanie pełnej anonimowości osobom skontrolowanym oraz przechodzącym obok, dzięki automatycznemu zakrywaniu wszystkich twarzy pojawiających się podczas robienia zdjęć.

Pierwsze efekty e-kontroli

Okazało się, że system e-kontroli jest bardzo efektywny. Podczas pierwszego dnia skontrolowano 4481 pojazdów. Aż 13% aut było zaparkowanych bez uiszczenia specjalnej opłaty. Oznacza to, że wystawiono 603 dokumenty opłaty dodatkowej. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie ma nadzieję, że nowy system pozwoli na zminimalizowanie liczby osób niepłacących za miejsca postojowe oraz usprawni działanie parkingów, dzięki czemu transport drogowy będzie odbywał się płynniej.

Jako firma zajmująca się spedycją, staramy się unikać centrów miast. Centra logistyczne najczęściej są w pewnym oddaleniu od aglomeracji, co ułatwia nam pracę. Niestety nie zawsze udaje się uniknąć wjazdu do miasta i parkowania. W takiej sytuacji należy pamiętać o sprawdzeniu przepisów dotyczących parkowania w danym mieście. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

POST COMMENT

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.