Aktualności

sprawdź co nowego

JAK NOWE TECHNOLOGIE WPŁYWAJĄ NA BRANŻĘ LOGISTYCZNĄ

Rok 2020 zmienił wszystko: nasze perspektywy, podejście do procesów biznesowych, szybkość nowych decyzji. To, co kiedyś było 5-letnią strategią rozwoju, teraz stało się koniecznością dla przetrwania na rynku. Pandemia i blokada doprowadziły do ​​poważnej recesji, która jednak nie dotknęła w równym stopniu sektorów gospodarki. Szczególnie sfery technologii i handlu elektronicznego stały się głównymi beneficjentami obecnej sytuacji. W której to świat bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje rozwiązań technologicznych w zakresie handlu elektronicznego i płatności, komunikacji zdalnej, ochrony danych, elektronicznego zarządzania dokumentami itp. W 2021…

Handel międzynarodowy w 2021 roku: czego możemy się spodziewać ?

Miniony rok postawił ogromne wyzwania, ale też i możliwości – dla firm zajmujących się handlem międzynarodowym. Obostrzenia związane z COVID-19 przerwały łańcuchy dostaw, spowodowały również ogromne obciążenie dla światowego handlu elektronicznego. Innowacja jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Handel międzynarodowy w 2021 roku: czego możemy się spodziewać ? Poza pandemią w roku 2020 pod przewodnictwem prezydenta Donalda Trumpa Stany Zjednoczone renegocjowały Północnoamerykańską Umowę o Wolnym Handlu. Zastępując ją zaktualizowaną i zrównoważoną Umową Stany Zjednoczone-Meksyk-Kanada (USMCA), która weszła w życie 1 lipca 2020 r….

Transport w świątecznym czasie globalnego handlu elektronicznego.

Czas świąteczny to spektrum możliwości dla sprzedawców na całym świecie. Nieustająca globalizacja, mnóstwo nowych aplikacji do zakupów cyfrowych i trwały okres wzrostu handlu elektronicznego wskazują na rekordowy okres świąteczny w roku 2020 dla sprzedaży online, w tym transakcji transgranicznych. Niepewność związana z pandemią spowodowała, że ogrom konsumentów realizuje zakupy w sieci.  W tym roku mamy potencjał do znaczącej zmiany aktywności cyfrowej.   Co to oznacza dla Twojej firmy?   Czarny piątek i Cyberponiedziałek   Przewiduje się, że w tym roku tradycyjne świąteczne dni zakupowe będą…

Transport w czasach pandemii – jak zaraza wpłynęła na transport.

Restrykcje rządowe, które mają na celu hamowanie rozprzestrzeniania się zarazy pandemii prowadzą do utrudnień w działalności gospodarczej. Ma to wpływ na sieci transportowe obejmujące transport morski, kolejowy, lotniczy i drogowy. Transport w czasach pandemii to duże wyzwanie dla branży. Sytuacja różni się w poszczególnych państwach. Są państwa, które funkcjonują bez większych zakłóceń. Są też takie, gdzie sytuacja jest krytyczna i transport ładunków ze sprzętami niemedycznymi niemożliwy. COVID-19 wpłynął na zmianę indywidualnych zachowań zakupowych, spowodował panikę kupowania i rosnącą konsumpcję w…

Pułapki w transporcie – dokumenty, opłaty celne, czas.

Transport jest częścią codziennych operacji w wielu różnych sektorach przemysłu na całym świecie, a procesy maksymalizacji czasu i efektywności kosztowej mogą być zaskakująco zależne od szczegółów. Dokumenty, opłaty celne, czas – są niezwykle istotne w procesie organizacji transportu. Transport towarów jest skomplikowany. Powszechne (i niestety też kosztowne) błędy zdarzają się każdego dnia, a ich ofiarą mogą paść nawet najbardziej doświadczeni spedytorzy. Dlatego konieczne jest, aby zdawać sobie sprawę z tych potencjalnych błędów i wiedzieć, jak ich uniknąć. Inaczej przebiega proces…

Hulajnogi elektryczne – transport, cło, przepisy.

Hulajnogi elektryczne stały się międzynarodowym fenomenem, ich popularność rośnie lawinowo. W nadchodzących latach staną się jeszcze bardziej popularne. Dlaczego? są dobre na krótkie podróże, hulajnogi są wygodne i bezproblemowe, są przyjazne dla środowiska, to świetna inwestycja, są fajne a zarazem nostalgiczno- romantyczne. Hulajnogi to ekscytujące sposoby poruszania się, ich lekkie, składane ramy sprawiają, że są bardziej przenośne niż rowery i stanowią doskonałe uzupełnienie transportu publicznego. Są idealnym zamiennikiem samochodu i oferują rozwiązanie dla zatłoczonych ulic i zanieczyszczenia powietrza. W ostatnich…

ekologia w transporcie

Ekologia w transporcie

Głównym wyzwaniem wobec współczesnych firm transportowych jest ich zrównoważony rozwój, który nie będzie negatywnie wpływał na środowisko naturalne. Jest to zadanie trudne do spełniania, ponieważ proces wymiany dóbr i usług charakteryzuje się dużym wydzielaniem gazów cieplarnianych. Rozwiązaniem tego problemu jest mądrze zaplanowana, proekologiczna strategia, która znacząco zredukuje niekorzystny wpływ transportu na środowisko. Zielony łańcuch dostaw Istotą zielonego łańcucha dostaw jest optymalizacja wszystkich procesów logistycznych, aby były przyjazne środowisku naturalnemu. Głównym celem idei zielonego łańcucha dostaw jest więc znaczna redukcja wytwarzania…

Pakiet Mobilności – czy wejdzie w życie?

W środę 8 lipca Parlament Europejski odrzucił poprawki dotyczące Pakietu Mobilności. Jest to reforma, której celem jest uproszczenie, doprecyzowanie lub stworzenie całkowicie nowych rozwiązań służących budowaniu równowagi w transporcie międzynarodowym. Przepisy te muszą być zaakceptowane przez wszystkie unijne państwa. Część regulacji zacznie obowiązywać już w lipcu, na dostosowanie się do innych przewoźnicy będą mieć kilkanaście miesięcy. Regulacje okazały się jednak kwestią sporną, bowiem wiele państw (szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej) uznaje je za niekonkurencyjne, ograniczające swobodę transportu oraz tworzące jeszcze większe…

Światowa Organizacja Zdrowia, a kryzys gospodarczy

Światowa Organizacja Zdrowia ( WHO ) w dniu 11.03.2020 ogłosiła stan pandemii Koronawirusa COVID-19 na świecie. Dzień później, bo już 12.03.2020 minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski ogłosił stan zagrożenia epidemicznego na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej. Oprócz oczywistego niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzi, Koronawirus COVID-19 uderza również z wielką siłą w światową gospodarkę. Wiele branż notuje regres gospodarczy, a ogólnoświatowy kryzys ekonomiczny w takiej sytuacji jest coraz bardziej nieunikniony. OECD w skróconym raporcie wydanym z powodu Koronawirusa obniżyła o 0,5 proc….

Ładunki ponadgabarytowe

Ładunki ponadgabarytowe wymagają szczególnego zaplanowania logistycznego. Wynika to z tego, że przewożone przedmioty przekraczają swoją wagą (>42 tony) lub rozmiarem (>16,5 m długości, 2,5 m szerokości, 4 m wysokości) dopuszczalne normy prawne dotyczące poruszania się po drogach krajowych lub międzynarodowych. Do takiego rodzaju towarów możemy zaliczyć m.in.: ciężki sprzęt budowlany, konstrukcje stalowe, maszyny rolnicze, hale i magazyny, przęsła mostów. Zorganizowanie takiej dostawy jest nie lada wyzwaniem logistycznym, które wymaga: Dysponowania odpowiednimi pozwoleniami i kadrą pracowniczą Odpowiedniego pojazdu przystosowanego do takiego…